Pohled do genetické výbavy našich příbuzných v živočišné říši však ukázal, že chromozom Y se zmenšuje. Scvrkává se – vlastně úplně zaniká. A to překvapivě rychle. Hrozí, že v průběhu vývoje zcela ztratíme genetický mechanismus, který navozuje vznik mužského pohlaví.
Neodvratný zánik
Jak si možná vzpomenete ještě ze školních dob, mužský chromozom Y je trpaslíkem. Zatímco chromozom X tvoří kolem 900 funkčních genů, jeho protějšek pouze 55. Výzkumy však ukazují, že archaické vejcorodí savci, jako například australské ptakopysky, mají chromozom Y srovnatelně velký jako X. let, podle biologů to naznačuje ztrátu přibližně pěti genů za milion let. Jinými slovy, pokud vše půjde tak jako dosud, funkční mužský chromozom Y zanikne zhruba o jedenáct milionů let.
„Náš závěr o neodvratném zániku chromozomu Y vyvolal velký rozruch,“ říká jedna z autorek původního výzkumu Jenny Gravesová z La Trobeho univerzity. „Samozřejmě, objevily se i nesouhlasné názory. Někteří vědci tvrdili, že chromozom Y nezanikne nikdy. Jiní argumentovali, že možná zanikne mnohem dříve, možná už za několik tisíciletí.“