S mámou Jirka vždy chodívali krást kukuřici na pole, na což měl spoustu krásných vzpomínek. Jednou se mu téměř podařilo vyskočit z terasy, když chtěl jít za tetou. V poslední chvíli ho naštěstí zachytila máma. Jeho sestra si pro změnu udělala pískoviště uprostřed vlakových kolejnic. Řidič stihl zastavit vlak dříve, než došlo k tragédii. Prostředí, které budoucího velikána formovalo, později promítl do svých filmů. Podle otcova vzoru chtěl být v mládí nejprve novinářem. A ne ledajakým!
Ve své práci byl mimořádně úspěšný. Začátkem 30. let se stal redaktorem melantrišského listu A-Zet, ale v roce 1939 ho uvěznili nacisté. Po propuštění redigoval časopis JAS. Koncem druhé světové války se stal redaktorem ČTK, kde po roce 1945 vedl kulturní rubriku.
Pokračování na další straně
Psaním dětských knih se věnoval v soukromí. Ve 40. letech vytvořil jedinečný knižní cyklus o medvídku Miškovi, který žil se svou maminkou v jednom krásném lese a jeho největším přáním bylo poznávat svět. Bohužel, trochu zlobil (podobně jako autorovy děti) a často maminy dobré rady nebral na vědomí. Neplecha, kterou vypařil, s sebou vždy přinesla následky. Postupně vznikla pětice dětských knih s krásnými ilustracemi Jiřího Trnky (†57). Známý malíř, grafik, sochař a zakladatel později velmi slavného studia kresleného filmu Bratři v triku byl Josefův dobrý přítel. V roce 1951 Trnka Josefa Menzela u sebe dokonce zaměstnal jako dramaturga. Působil tam až do svého odchodu do důchodu v roce 1961