Lidské orgány budeme pěstovat v prasatech : Ovlivní naše buňky mentální schopnosti zvířat?

841
Sdílejte

Vědci takto vylepšené buňky nejprve vložili do prasečích embryí, které geneticky upravili tak, aby si nedokázaly vyvinout ledviny. Tato embrya následně vložila do těla samice a nechala je volně se vyvíjet. Jak informují ve vědeckém časopise Cell Stem Cell, když je po měsíci vybrali a prozkoumali, zárodky prasat si vytvořily zárodky lidských ledvin.

Rizika i optimismus
Jedná se o první a jedinečný úspěch tohoto typu, takže získané ledviny ještě ani zdaleka nelze transplantovat lidskému pacientovi. Důvodů je hned několik. V první řadě nejde o „hotové“orgány, jejich vývoj by si vyžádal podstatně více času než jeden měsíc. Také není jasné, jaká je kvalita vypěstované tkáně, jinými slovy, nevíme, zda by jejich výkonnost stačila lidskému příjemci. V neposlední řadě přibližně třetina buněk v ledvinách byla prasečí. Tak vysoké procento buněk, které nepatří člověku, by mohlo vést k odmítnutí orgánu imunitním systémem pacienta. Autoři výzkumu jsou však optimističtí a odhadují, že všechny i ​​další překážky se podaří vyřešit v průběhu desetiletí. Potom tomu, aby se lidem implantovaly orgány z lidských buněk vypěstované v těle prasata nebo jiného živočicha, nebude bránit nic. Tedy alespoň technicky.

Existují totiž i jisté etické výhrady. Lidské buňky by se během vývoje mohly dostat do mozku a reprodukčních systémů zvířat. První případ by mohl ovlivnit mentální schopnosti živočichů. Vědci ho pozorovali už během tohoto předběžného a krátkotrvajícího pokusu. Druhý by pro změnu mohl vést k přenosu lidských genů přes spermie, respektive vajíčka prasat (nebo jiných živočichů) do další generace daného zvířecího druhu.

 

Kam dál?

Říká se, že smrt začíná ve střevech. Očistěte střeva a bojujte se zánětem pomocí TÉTO SMĚSI!

Proč by se mělo jíst jedno jablko denně? Pomůže hubnout, zažene chuť na sladké, posílí imunitu a zbaví vás zácpy

Stačí fotka a aplikace v mobilu ukáže, jestli vám hrozí rakovina

Šest věcí, které se vám stanou, když máte málo spánku. Tloustnete, hloupnete a také je nebezpečí vzniku alzheimera

Energy drinky stejně jako cigarety až od 18 let, navrhují poslanci. Připravili změnu zákona, jež by regulovala prodej

Další články