Věčný boj mezi přírodním a umělým vánočním stromečkem: Který z nich je lepší pro životní prostředí?

821
Sdílejte
Přírodní vánoční stromky mají své nesporné přednosti. Jsou obnovitelným zdrojem, pěstují se na plantážích, které slouží jako biotopy pro mnohé druhy živočichů a během svého růstu pohlcují uhlík z atmosféry. Pěstování vánočních stromků je navíc celoroční prací, která podporuje místní ekonomiku. Po svátcích je možné přírodní stromek recyklovat – kompostovat nebo použít jako štěpku v zahradách. Pokud jsou stromky správně likvidovány, například drcením a následným využitím ve veřejných prostranstvích, jejich uhlíková stopa je minimální.
Na druhou stranu, pokud přírodní strom skončí na skládce, může během svého rozkladu uvolňovat metan, což je silný skleníkový plyn. Je tedy důležité zajistit správnou recyklaci těchto stromů, aby jejich pozitivní vliv na životní prostředí nebyl znehodnocen.
Umělé stromky se na první pohled mohou jevit jako šetrnější volba, neboť se nepřispívá k odlesňování a mohou sloužit po mnoho let. Výroba umělých stromků však zahrnuje použití plastů, často PVC, které se špatně recyklují a jejich výroba a likvidace jsou spojeny s vysokou uhlíkovou stopou. Doprava umělých stromků, zejména z dalekých zemí, kde se většinou vyrábějí, dále zvyšuje jejich negativní dopad na životní prostředí.

Kam dál?

Žena se rozhodla pro odvážný experiment. Smíchala několik samoopalovacích krémů, aby získala. Výsledek vyděsí i ty nejotrlejší

Začala nová reality show Zrádci! Tohle se TV Prima povedlo, nová hra opravdu baví

Opilý rakouský chirurg způsobil dopravní nehodu, když cestou do práce srazil cyklistu. Pak šel na sál a operoval tři pacienty

Celoživotní láska: Narodili se ve stejný den, přežili spolu tak krásných 75 let a odešli spolu do nebe pouze s rozdílem jediného dne…

Německý řetězec drogerií Müller míří do Česka. Hledá zaměstnance a nabízí platy i přes sto tisíc korun

Další články