Z Maďarska si lidé přiváželi mýdla a šampony s příjemnými ovocnými vůněmi, což bylo v té době považováno za velký luxus. Pro aplikaci řasenky se používala metoda, kdy se do ní plivalo, což je z dnešního pohledu nehygienické. Lepší kosmetiku bylo možné sehnat pouze v obchodech Tuzex. Vůně a deodoranty byly také omezené. Populární byla například voňavka Živé květy, která byla vyrobena z usušených větviček ponořených do roztoku. Deodoranty ve spreji se na trhu objevily až v pozdějších letech socialismu. Do řasenky se plivalo Na oči se používala tuhá řasenka, do které se plivalo a pak se kartáčkem nanášela na řasy. Když to nešlo kartáčkem, rozčísly se řasy špendlíkem nebo jehlou na šití. Na trhu byly také tekuté černé oční linky v krabičce. A pak tu byly oční stíny. Zpočátku spíš připomínaly tvarem rtěnky na pusu. Byly krémové a na očích se pěkně srazily do rýhy na víčku… Lepší kosmetika se dala sehnat jen v Tuzexu.Značka Pupa byl prostě luxus.Voňavky a kolínské vody.Velkou oblibu mělo také šeříkové mýdlo, které bylo k dostání v každé drogerii a stalo se populárním dárkem.Fialové mýdlo bylo k dostání v každé drogerii. A vonělo opravdu šeříkem. Nejenže ho měla v koupelně na umyvadle každá domácnost, ale stalo se také vyhledávaným dárkem, které děti kupovaly maminkám k MDŽ nebo soudružkám učitelkám ke Dni učitelů.Tyto produkty a metody péče o krásu odrážejí vynalézavost a touhu žen o sebe pečovat i v omezených podmínkách tehdejší doby.Ani s deodoranty a vůněmi jsme na tom nebyly tehdy nejlépe. Absolutním hitem pro ženy byla voňavka Živé květy. Jednalo se v podstatě o usušenou větvičku ponořenou do roztoku, kdy výsledkem byla nejčastěji vůně konvalinky, fialky nebo karafiátu. Tuto voňavku si na začátku 60. let nechalo patentovat výrobní družstvo Vřídlo z Karlových Varů, které vyrábělo i další produkty, například sůl do koupele nebo koupelový olej Ozalur. V 80. letech pak družstvo vyrobilo pánskou kolínskou vodu Marcus Caesar, kterou mohli muži po holení nahradit nezaměnitelný Pitralon.Antiperspirant bylo cizí slovo, deodoranty ve sprejích byly na trhu až koncem 70. let. Pro dospívající dívky byl k dostání v růžovém obalu Vionel, koncem osmdesátých let se pak daly „pod pultem“ sehnat spreje Fa a Impuls. Kdo je tehdy neměl, jako by nebyl. Přitom šlo o poměrně luxusní záležitost. Balení stálo 80 Kčs.
Kam dál?
- Pamatujete si ještě, jak chutnal pochoutkový salát za socíku ? Tady je recept, na kterém si pochutnáte i dnes
- Céčkománie zasáhla v 80 letech snad každého. Patřili jste ke generaci, pro kterou byla céčka součástí života?
- Češi byli za socialismu doslova mistry světa v chalupaření. Trávení času na chatách a chalupách se stalo nedílnou součástí životního stylu mnoha rodin
- Socialistický humor: Vtipy nabízejí jedinečný pohled na tehdejší život za železnou oponou, plný ironie a sarkasmu. Pobaví vás i dnes?