Proč by se v autech ani taxících neměly nikdy používat osvěžovače vzduchu

872
Sdílejte

A všimli jste si zdravého občerstvení, které se objevuje na letištích, ba i na čerpacích stanicích? Snadněji se tam dají sehnat věci jako organicky vypěstované ovoce, ořechy a sušené maso z volně pasených zvířat.V letištních terminálech nyní letí programy sdílených kol, cyklistických stezek, rychlého bio občerstvení a dokonce i stacionárních kol na cvičení.Stále však existuje jeden velký cestovatelský problém, který musíme neustále řešit… nebezpečí syntetických vůní .Nastoupil jste někdy do taxíku, ve kterém vám doslova vyrazila dech vůně chemických látek? Závratě, bolest hlavy, únava, astma, žaludeční nevolnost… Není to jen ve vaší hlavě. Po vystavení se vůním zažívají lidé velmi reálné (a často rozmanité) symptomy.Je to proto, že různé vůně obsahují koktejly chemických látek, které dokáží poškodit doslova všechny systémy v těle, včetně toho imunitního.Po rozhovorech s kolegy, pacienty a dalšími přáteli a členy rodiny Vám musí být jasné, že nejste jediný, kdo má námitky vůči chemickému útoku, ke kterému dochází v těchto vozidlech.Chápeme, že není posláním taxikářů škodit pasažérům. Navzdory rozsáhlým výzkumům, jasně dokazujícím souvislost mezi umělými vůněmi a zdravotními problémy, osvěžovače vzduchu do aut jsou stále snadno dostupné.Ty staromódní, které si zavěšujete na zpětné zrcátko, upevňujete na mřížku ventilace, gely a deodorační spreje pro konkrétní auta jsou legální a mnoho řidičů je, naneštěstí, stále používá.

Proč by v taxících měly zakázat běžné osvěžovače vzduchu

Uvádíme narychlo pár faktů o syntetických vůních:

  • Podle Národní akademie věd přibližně 95 % chemických vůní pochází z ropy.
  • Řidiči aut, přesyceni syntetickými vůněmi, se mohou stát necitliví a silné vůně si už ani nevšimnou. Známe to jako čichová únava. Mohla by vysvětlovat, proč se po nastoupení do vozidla cítíte omráčeni výpary a vám se zdá, že některým řidičům nepřekážejí.
  • Vůně obsahují neidentifikovanou směs přísad, včetně známých karcinogenů, endokrinních disruptorů, alergenů, látek dráždících dýchací cesty, reprodukčně toxických látek a neurotoxických chemikálií. Jediný osvěžovač vzduchu může obsahovat tisíce různých chemických látek.
  • Ne všechny symptomy, související s osvěžovači vzduchu, jsou očividné. K některým méně známým vedlejším účinkům patří dětský průjem a bolesti uší, dermatitida a ventrikulární fibrilace.
Světově uznávaná vědkyně Anne Steinmannová, PhD, zaměřující se na vůně a lidské zdraví, publikovala v roce 2016 studii, která naznačuje, že polovina populace je za pracoviště, hotely, letadla a zařízení zdravotní péče bez vůní.
Steimannová také zjistila:
34% lidí trpí alespoň jedním negativním vedlejším účinkem vystavování se parfémovaným výrobkům.
K nejběžnějším příznakům patří dýchací problémy a problémy sliznic,  migrény hlavy , kožní problémy, astmatické záchvaty, neurologické problémy a problémy se soustředěním.
Podle respondentů průzkumu 20 procent lidí říká, že okamžitě opouštějí obchod, když v něm ucítí parfémované výrobky.

Těkavé organické sloučeniny (VOC), městské a druhotné znečištění

Těkavé organické sloučeniny, známé také pod anglickou zkratkou VOC, patří mezi nejběžnější chemikálie, které lze nalézt v osvěžovačích vzduchu. Při nedávném testování objevil Steinmannové tým v oblíbených parfémovaných výrobcích 133 různých VOC.

Každý parfémovaný výrobek obsahoval průměrně 17 různých VOC.

Testované výrobky obsahovaly jeden až osm toxických nebo nebezpečných chemických látek a 44 % kdekoli testovaných parfémovaných výrobků obsahovalo od jednoho do 24 různých karcinogenů, včetně 1,4-dioxanu a acetaldehydu.

Zákony o označování složení nevyžadují, aby se na nálepce objevily všechny ingredience. Ve skutečnosti je většina nálepek opravdu nejasných.

Jako nosiče chemických vonných látek se běžně používají ethanol a aceton. Spolu s VOC a citrusovými a borovými vůněmi byly nejběžnějšími složkami, objevenými ve složení vůní. Oblíbená syntetická citrusová vůně limonen může reagovat s ozonem ve vzduchu a vytvářet druhotné znečištění, jako například formaldehyd.

Jedna z možná nejznepokojivějších těkavých organických sloučenin (VOC), běžně nacházející v osvěžovačích vzduchu, je benzen – karcinogenní složka, známá spíše jako toxické znečištění výfukovými plyny.

Kam dál?

Říká se, že smrt začíná ve střevech. Očistěte střeva a bojujte se zánětem pomocí TÉTO SMĚSI!

Proč by se mělo jíst jedno jablko denně? Pomůže hubnout, zažene chuť na sladké, posílí imunitu a zbaví vás zácpy

Stačí fotka a aplikace v mobilu ukáže, jestli vám hrozí rakovina

Šest věcí, které se vám stanou, když máte málo spánku. Tloustnete, hloupnete a také je nebezpečí vzniku alzheimera

Energy drinky stejně jako cigarety až od 18 let, navrhují poslanci. Připravili změnu zákona, jež by regulovala prodej

Další články