Současné děti to mají někdy občas náročné. Důvodem je velký tlak, který mohou pociťovat. Podívejte se, co prozradila dětská psychiatrička.
„V poslední době jednoznačně pozorujeme nárůst depresí, úzkostných stavů, poruch příjmu potravy, zvýšený počet závislostí na počítači, poruchy pozornosti a fenomén sebepoškozování,“ říká dětská psychiatrička MUDr. Lucie Vašková .
Je to stále důsledek pandemie a sociální odloučenosti?
„Jednoznačně ano. I když od pandemických opatření prošly už měsíce, v dětské psychice zanechaly výraznou stopu. Sociální odloučení totiž zejména starší děti a teenagery snášejí velmi špatně a hledají si za chybějící vztahy náhradu.“
Které věkové kategorie se to tedy zejména týká?
„Děti od 13 let výše trpí zejména nedostatečným ukotvením. Je to věk, kdy jsou pro ně vztahy s vrstevníky naprosto nezbytné. Pokud je nemají, nevědí, zda jsou stále součástí kolektivu a to je vede k sebepodceňování. Komunikace s kamarády během pandemie navíc přešla do online prostředí, kde na sebe děti dokážou být velmi kruté. Důsledkem jsou kromě výše uvedených problémů i sebevražedné myšlenky, napětí mezi dětmi a rodiči a poruchy chování.“